Velkommen til Reberbanegade 47, 2. tv. – en velindrettet og indbydende 3-værelses lejlighed på 60 m2, hvor en god planløsning, pæne materialer og en stor sydvendt altan tilsammen skaber nogle rigtig gode rammer. Lejligheden er oplagt til både parret eller singlen, der ønsker en funktionel lejlighed med god plads, et skønt uderum og en central beliggenhed på Amager.
Når man træder ind i lejligheden, mødes man af det åbne køkken-alrum, som fungerer som boligens naturlige samlingspunkt. Her ligger pæne plankegulve, som giver rummet et varmt og gennemført udtryk, og der er god plads til et spisebord, så rummet både fungerer til hverdagen og til hyggelige middage med venner og familie.
Køkkenet fremstår pænt og moderne med gode arbejdsflader og fin opbevaringsplads. Her er desuden både opvaskemaskine og vaskemaskine integreret i køkkenet, hvilket gør hverdagen ekstra nem og praktisk. Sammenhængen mellem køkken og spiseområde giver en åben og social indretning, hvor man nemt kan være sammen, selv når der bliver lavet mad.
Fra køkken-alrummet bevæger man sig videre ind i lejligheden, hvorfra der er adgang til både badeværelse, og stue. Badeværelset fremstår pænt, lyst og funktionelt.
Lejlighedens stue er ligeledes rummelig og nem at indrette med både sofaarrangement og tv. Herfra er der direkte udgang til den store sydvendte altan, som uden tvivl er et af boligens helt store plusser. Altanen har en rigtig god størrelse med plads til loungemøbler, planter og et mindre bord, så man får et ekstra opholdsrum i sommerhalvåret. Med den sydvendte orientering er der gode muligheder for at nyde solen gennem store dele af dagen.
Der er etableret nye gipslofter med integrerede spots i entréen + trukket komplet nye el-installationer i hele lejligheden samt installeret en ny, diskret el-tavle i garderobenichen. Ydermere er boligen energioptimeret med nye vinduer. Endvidere er der monteret en ny brand- og lydhæmmende lejlighedsdør med tre-punktslås.
Soveværelset har en rigtig fin størrelse og giver god plads til både dobbeltseng, skabe og øvrig opbevaring. Det gør lejligheden særligt velegnet til parret, som gerne vil have ordentlig plads i soveværelset, men også til singlen, der ønsker et rummeligt hjem med mulighed for både gæster og hjemmearbejdsplads.
Beliggenheden på Reberbanegade er samtidig særdeles attraktiv for dig, der gerne vil bo centralt på Amagerbro med kort afstand til metro, byliv, indkøb og grønne områder. Her bor man tæt på Amagerbrogades mange butikker, caféer, restauranter og daglige indkøbsmuligheder, samtidig med at offentlig transport gør det nemt at komme videre rundt i København.
På cykel når man hurtigt både Christianshavn, Indre By, Islands Brygge og Amager Strandpark, og området byder samtidig på et hyggeligt lokalmiljø med små sidegader, caféer og et levende bymiljø.
Alt i alt får man her en rigtig veldisponeret lejlighed med et godt køkken-alrum, separat stue, et rummeligt soveværelse og en stor sydvendt altan. En bolig, der passer perfekt til både parret eller den enlige, som ønsker en indbydende lejlighed med masser af anvendelig plads og en attraktiv beliggenhed på Amager.
R113
Amagerbrogade 180
2300 København S