På Weidekampsgade 51, 1. th. får du en arkitekttegnet rummelig 3-værelses lejlighed på 106 kvm med en rigtig god planløsning og en beliggenhed, hvor hverdagen på Bryggen er lige uden for døren. Her får du både god plads, to badeværelser, gulvvarme i hele lejligheden og to altaner, så uderummet også er tænkt godt ind.
Fra indgangen kommer du ind i en fin lille entré hvor der er plads til overtøjet og lidt opbevaring. Lejligheden åbner sig allerede op ved entréen indtil opholdsrummet, hvilket har en god størrelse, og det mærkes især i stuen, hvor der er plads til både hverdagsliv og et hyggeligt sofaområde. Køkkenet ligger godt placeret i forbindelse med spiseafdelingen og giver et naturligt sted at samles, uanset om det er til aftensmad, gæster eller bare en rolig dag derhjemme.
Boligen har to gode værelser, som kan bruges efter behov. Det ene fungerer oplagt som soveværelse, mens det andet kan bruges som børneværelse, kontor eller gæsteværelse. Derudover er det en klar fordel, at lejligheden har to badeværelser, hvilket gør hverdagen nemmere – både for parret, familien eller når der er gæster på besøg.
De to altaner er også et af boligens stærkeste kort. Den ene vender mod øst, så du kan starte dagen med morgensol, mens den anden vender mod vest og giver mulighed for at nyde aftensolen. Det giver lejligheden en skøn fornemmelse af lys og luft i løbet af hele dagen.
Beliggenheden på Weidekampsgade er svær ikke at fremhæve. Her bor du tæt på Havneparken, havnebadet, vandet, caféer, indkøb og de hyggelige gåture langs Bryggen. Samtidig er Islands Brygge Metro, Amager Fælled og Indre By inden for kort afstand, så du får en hverdag med både byliv, natur og vand tæt på.