På Asmildvej 1, 8800 Viborg udbydes denne indbydende murermestervilla fra 1950, som fremstår i flot og løbende vedligeholdt stand både ude og inde. Her får du en klassisk bolig med moderne komfort og en attraktiv beliggenhed tæt på både Viborgs søer og byens centrum.
Ejendommen opvarmes med luft-til-vand varmepumpe, hvilket sikrer en energieffektiv og fremtidssikret løsning. Villaen er ideel til familien, der ønsker god plads både inde og ude – på en stor grund på hele 1.593 m2 med flere skønne opholdsrum, terrasser og en dejlig have.
Til ejendommen hører desuden garage samt gode udhuse med fine opbevaringsmuligheder.
Indendørs bydes man velkommen i en entré med gulvvarme og adgang til en lys og indbydende stue, som ligger i åben forbindelse med et Designa køkken/alrum. Her er der en skøn rummelighed og et naturligt samlingspunkt for familien. Fra både stue og alrum er der flere udgange til de solrige terrassemiljøer og den store have, hvilket skaber en smuk sammenhæng mellem inde- og udeliv.
Stueetagen rummer endvidere et gæstetoilet samt et godt værelse med direkte udgang til haven – oplagt som kontor, gæsteværelse eller forældreafdeling.
På førstesalen findes en fordelergang med adgang til fire gode værelser samt et badeværelse med brus og et dejligt naturligt lysindfald.
Kælderen fremstår god og anvendelig og indeholder flere disponible rum samt vaskerum og gode opbevaringsmuligheder, hvilket giver ekstra funktionel plads til familien.
Alt i alt en indflytningsklar og stemningsfuld villa med mange muligheder – en bolig der virkelig skal opleves.