Velkommen til hyggelige og idylliske Øster Uttrup og her på Overvejen 2. Her får du en skøn villa beliggende med kort afstand til Aalborg Centrum. Et virkelig godt alternativ til en lejlighed i byen, men for dig der værdsætter privatliv, ro, eget uderum samt egen parkeringsplads i carporten.
Vi vil
.. Læs mere...
Velkommen til hyggelige og idylliske Øster Uttrup og her på Overvejen 2. Her får du en skøn villa beliggende med kort afstand til Aalborg Centrum. Et virkelig godt alternativ til en lejlighed i byen, men for dig der værdsætter privatliv, ro, eget uderum samt egen parkeringsplads i carporten.
Vi vil især fremhæve om boligen:
- Gulvvarme i køkken, alrum, stue og badeværelse
- Outline vinduer og døre fra 2021
- Tag fra 2005
- Privat og hyggelig have med stor fliseterrasse
Indflytningsklar
Denne charmerende villa er lige til at flytte ind i. Her er et skønt lysindfald og en rigtig god loftshøjde. Du bydes velkommen indenfor i entréen med plads til overtøj og sko. I forlængelse heraf er boligens store leverum med stue, alrum og køkken i ét. Køkkenet er i en charmerende landlig stil med mange fine detaljer og mange opbevaringsmuligheder. I stuen er der plads til både spisebord og en hyggelig sofagruppe uden at gå på kompromis med pladsen. Det store soveværelse har plads til både stort skab på hele den ene langside samt dobbeltseng. Rummet er så stort, at der også er mulighed for at lave en kontorplads. Badeværelset er indrettet fint med separat bruseniche og med vindue så selvom det ikke er det største rum, så er pladsen godt og praktisk udnyttet.
Privat og solrig have
Udover boligens areal, så er der også et praktisk vaskerum. Rummet er indrettet med vaskemaskine, tørretumbler og reoler med gode opbevaringsmuligheder. Det er også her installationerne til huset er placeret, så de ikke tager plads inde i boligen. Derudover er der en carport på 20 kvm, der har fået skiftet taget i 2025. Haven er meget privat, og helt perfekt indrettet til dig der elsker at nyde dit uderum. Her kan du nyde solen på den store terrasse, som ligger privat. Der er en lille græsplæne samt højbed med jordbærplanter.
Stemningsfulde Øster Uttrup
I Øster Uttrup får du landsbystemning med de brostensbelagte veje, gadekæret med stor dam og legeplads, og så er byen omkranset af både skov, marker og tæt på Hesteskoen ved Limfjorden. Det gode naboskab vægter højt og den lokale borgerforening sørger for mange arrangementer året rundt. Når du vil ind til Aalborg Centrum tager det 10 minutter i bil, der er 750 meter til REMA1000, 1 km til Mellervangskolen delvist via. stisystem samt let adgang til motorvejen.
.. Læs mindre...