Drømmer du om at bo på landet i en skøn ejendom med fred og ro, så er Steffensmindevej 8 en oplagt mulighed for at få drømmen opfyldt. Huset er beliggende i rolige og landlige omgivelser med en vidunderlig atmosfære. Her får du dejlige rum både ude og inde samt et stort udhus med masser af muligheder for at sætte dit eget præg. Dette er ikke en standardvare, men et helt særligt hus, der med sine lyse rum og charmerende indretning skal opleves.
Grundarealet er overskueligt med sine 794 m2, men opleves større takket være den hyggelige forhave, god plads til biler samt den pragtfulde grønne baghave med pæn randbeplantning og enkelte frugttræer. Den sydvendte træterrasse skaber en skøn forbindelse mellem bolig og have og indbyder til solbadning, gode samtaler og lange sommeraftener med grill under stjernerne – uden forstyrrende lys fra naboer eller omgivelser. Her er alle muligheder for at koble af og nyde livet. Ejendommen er desuden oplagt som flexbolig, hvis det er dét, du søger. Der forefindes allerede forhåndsgodkendelse til flexboligtilladelse fra Guldborgsund Kommune.
Boligen er indrettet med entré og lyseblå trappe til 1. sal, en skøn og lys stue med rigtig god plads med direkte udgang til terrassen, nyere varmepumpe, brændeovn og et fantastisk lysindfald. I åben forbindelse ligger det lyse og rummelige køkken. Herfra er der adgang til have og terrasse via baggangen, som også fører til badeværelset med vaskemaskine, hvide fliser på gulv og vægge, toilet samt stor bruseniche.
På 1. sal er der rigtig god plads, og etagen fremstår i dag som ét stort rum, der anvendes som soveværelse.
Udhuset giver god plads til hobbyaktiviteter og er opdelt i to rum, så mulighederne er mange.
Udefra fremstår ejendommen velholdt og idyllisk med hvide facader, sort bindingsværk samt næsten nyt eternittag fra 2021 – naturligvis uden asbest. Udhuset har tag med metalplader.
Nuværende ejere har løbende foretaget en række forbedringer af ejendommen, herunder blandt andet udskiftning af størstedelen af vinduerne samt etablering af terrassedør mod haven, indretning af 1. sal til godkendt beboelse, opsætning af varmepumpe samt installation af ny varmtvandsbeholder og udskiftning af armaturer på badeværelset. Derudover er der installeret vaskemaskine, tørretumbler og nyt køleskab.
Skal huset anvendes som flexbolig, er der kun cirka 7 minutters kørsel til motorvejen.
Her får du følelsen af at være langt væk fra hverdagens stress og jag.
Steffensmindevej 8 skal ikke bare ses - den skal opleves.