På Klodskovvej 58 i lille, hyggelige Byskov får I et rigtigt landsted, hvor historien sidder i murstenene, og hvor der er plads til, at både børn, dyr og drømme kan vokse sig store. Ejendommen blev opført i 1891 som klassisk landejendom og har i sin tid været rammen om et aktivt familielandbrug – senest med grisebasser i staldene.
I dag står gården som en rummelig familiegård med ca. 225 m2 bolig, to store ladebygninger på ca. 320 m2 og 230 m2 samt et jordtilliggende på omkring 2,7 ha – perfekt til jer, der drømmer om heste, får, høns eller måske en hel lille børnezoo derhjemme.
Ejendommen har energimærke D og opvarmes via træpillefyr, som både forsyner radiatorerne og giver en mere tidssvarende og økonomisk fornuftig opvarmningsform end det klassiske oliefyr.
Når I drejer ind i grusindkørslen, mødes I af stuehuset mod vejen, indrammet af gamle træer, frugttræer og grønne hække. Bagved åbner grunden sig som en blanding af park, have og naturgrund med sø, pavillon og vilde hjørner, hvor børnene kan forsvinde ud i legen.
En bolig med sjæl – og plads til jeres egne idéer
Indenfor mødes I af en højloftet entré med den karakteristiske svungne trappe til 1. sal – en entré, der føles som et rum i sig selv og sætter stemningen med det samme.
I stueplan får I bl.a.:
Stor vinkelstue med pejs og et smukt, bredt vindue med kig over markerne. Her er god plads til både spisebord og sofahjørne, og den åbne sammenhæng til den tilstødende stue giver et lyst og rummeligt opholdsareal.
Ekstra stue/spisestue mod gårdspladsen – oplagt som legeområde til børnene, langbord til gæster eller kombineret spise- og opholdsstue. Eller et ekstra værelse?
Hyggelig udestue med store glaspartier, hvor I kan sidde helt tæt på haven det meste af året. Det er nemt at forestille sig lange sommeraftener, spil ved bordet og børn, der løber ud og ind.
Køkken i klassisk hvid stil, som ikke er nyt, men pænt og funktionelt, med god skabsplads og lille spiseplads til hverdagens hurtige måltider og lektier.
Praktisk bryggers/baggang med direkte udgang – perfekt til gummistøvler, sportstasker og hundepoter på våde dage.
Badeværelse med badekar og originale retro-fliser, som enten kan blive jeres næste “before/after”-projekt – eller elskes for sin charmerende 70’er-stil.
Separat gæstetoilet.
Boligen fremstår generelt ældre, men opført i en vanvittig god kvalitet, med overvejende originale rammer, her er alt solidt, velholdt og brugbart. Det betyder, at I kan flytte direkte ind, bo godt fra dag ét og så modernisere i det tempo, økonomi og overskud tillader.
1. sal – børneafdeling, teenagelounge eller multirum
En stor, lys stue/opholdsrum i midten med skråvægge og brede vinduer mod haven – perfekt til legerum, TV-stue, gaming-hule eller fælles lounge, hvor børnene kan “have deres egen etage”.
To gode værelser, hvor det ene har udgang til altan med et skønt kig over markerne og det åbne landskab.
Et badeværelse med bruseniche og velholdt retroindretning, ovenlysvindue og god bordplads – så morgenerne kan glide lidt nemmere, når alle skal ud ad døren.
Lader og stalde med historie – og masser af muligheder
Til ejendommen hører to store ladebygninger på ca. 320 m2 og 230 m2, som tidligere har været anvendt til landbrugsdrift. I dag står de i rå stand mdstøbte gulve, portåbninger og den ene med højt til loftet – præcis som man kender de klassiske landbrugsbygninger
Det giver jer nogle meget fleksible rammer, hvor kun fantasien (og reglerne) sætter grænsen:
indretning af hestebokse eller løsdrift
plads til får, køer eller andre hobbydyr
stor lade til hø, halm, maskiner, trailer og værksted
mulighed for gildesal, atelier eller hobbyværksted på 1 salen i den ene lade.
Den lukkede gårdsplads mellem bygningerne fungerer samtidig som et trygt uderum til cykler og fangeleg, mens de voksne roligt kan pakke traileren eller rode med projekter.
Parklignende have, sø og pavillon midt i det grønne
Udenfor er grunden noget helt særligt. Rundt om huset har I en parklignende have med store græsarealer, gamle træer, buske og farverige efterårsscener. Længere ude bliver det mere vildt og naturnært med højt græs, siv og et lille sø-/vandhul, hvor fugle, frøer og insekter trives.
Midt i det grønne står den hyggelige hvide pavillon, der nærmest skriger på eftermiddagskaffe, brætspil og tæpper på kølige sommeraftener. Herfra har I udsigt ud over jeres eget lille landskab – og måske kommende hestefolde.
Med de cirka 2,7 ha jord er der rig mulighed for at etablere folde til heste og andre dyr og samtidig bevare dele af grunden som parklignende have og vild natur.
Børnefamilien i fokus – hverdag, skole og fritid
Selvom I bor landligt med marker og natur helt tæt på, er hverdagen stadig overskuelig. I hører til Eskilstrup Børne- og Skolefællesskab, hvor både skole, SFO og dagtilbud er samlet i ét trygt miljø.
I Eskilstrup finder I desuden togstation med forbindelse mod både Nykøbing Falster og København, så det er let at pendle til uddannelse og arbejde. De større indkøb, sport, foreningsliv og kultur finder I især i Nykøbing Falster, som ligger i overskuelig køreafstand.
Når weekenden melder sig, er I tæt på oplevelser som Krokodille Zoo, skov, åbne marker og masser af natur – alt det, som børn elsker at bruge timer på.
Kort sagt
Klodskovvej 58 er til jer, der:
drømmer om et landsted med historie, sjæl og plads,
søger en stor bolig med mange rum og mulighed for at indrette børneafdeling, hjemmearbejdspladser og gæsteværelser,
vil have parklignende have, sø, pavillon og to store ladebygninger,
ønsker træpillefyr og energimærke D som et bedre udgangspunkt for varmeøkonomien,
og samtidig vil bo med skole, dagtilbud, station og byliv inden for fornuftig afstand.
Hvis I kan se jer selv med børnene løbende rundt i haven, hestene på folden og aftenskaffen i pavillonen, mens solen går ned over markerne, så er Byskovs gamle landejendom klar til at skrive næste kapitel sammen med jer.
.. Læs mindre...