Midt i den lille hyggelige landsby Eget – smukt placeret mellem Karleby og Horreby – finder I denne skønne og særdeles velholdte villa, hvor charme, moderne komfort og landsbyidyl går hånd i hånd.
Området er perfekt for jer, der drømmer om lidt mere luft omkring hverdagen. Her er åbne marker, små hyggelige landsbymiljøer og en ro, man hurtigt vænner sig til.
Kortselitze skovene ligger tæt på med skøn natur, gode gå- og løberuter samt dejlig sandstrand. For de hesteinteresserede findes rideskolen Brænd-Ege ligeledes tæt på. Horreby Skole nås nemt på cykel, hvilket gør beliggenheden attraktiv for børnefamilien.
Samtidig er der kort afstand til både indkøb og hverdagens øvrige fornødenheder i Nykøbing F.
Allerede ved ankomsten mødes man af en flot og indbydende ejendom med god plads til parkering, stor garage og et velholdt udtryk, som straks giver lyst til at se mere. Bag huset venter en dejlig lukket have med terrassemiljø og udsigt til grønne omgivelser – et sted hvor sommerdagene hurtigt får ben at gå på.
Indenfor fortsætter den gode oplevelse. Huset fremstår lyst, moderne og utrolig indbydende med en gennemført stil og en varm atmosfære. Hjertet i boligen er det store køkken-alrum, hvor familien helt naturligt samles omkring madlavning, samtaler og hverdagsliv. Det flotte hvide køkken har god bordplads, hyggelig spiseafdeling og åben forbindelse til stuen, hvor brændeovnen skaber både varme og stemning på de kølige aftener.
Fra opholdsrummene er der et skønt lysindfald fra de store vinduespartier og direkte adgang til terrasse og have, så inde- og udeliv smelter naturligt sammen.
Boligen rummer i alt 4 gode værelser, 2 stuer og 2 badeværelser, hvilket gør huset oplagt både til familien, parret med pladskrav eller jer, der ønsker en rummelig flexbolig på Falster.
På førstesalen venter husets måske mest stemningsfulde rum – det store soveværelse med loft til kip, fritlagte detaljer og store vinduespartier, hvor lyset vælter ind og udsigten over de grønne omgivelser næsten får én til at glemme tiden lidt. Her er virkelig skabt et rum med hotelstemning og masser af sjæl. Dertil stort walk-in-closet (eller værelse). 2 yderligere store værelser.
De to badeværelser fremstår pæne og moderne, og planløsningen giver generelt en rigtig god balance mellem fælles opholdsrum og private afdelinger.
Til ejendommen hører desuden en stor garage med gode muligheder for værksted, hobbyrum eller ekstra opbevaring – perfekt til både gør-det-selv-projekter, cykler eller det lille hobbyværksted.
Huset er samtidig rigtig godt isoleret og har energimærke C, hvilket giver en god komfort og en fornuftig varmeøkonomi året rundt.
En ejendom med masser af charme, moderne rammer og en rolig beliggenhed – perfekt som både helårsbolig og flexbolig for jer, der drømmer om mere luft, natur og livskvalitet.