Velkommen til Kongensgade 55 – en velholdt og indflytningsklar villa med en attraktiv og central beliggenhed i Christiansfeld. Her bor du i kort afstand til alle hverdagens fornødenheder såsom indkøb, skole, daginstitutioner og fritidsaktiviteter, hvilket gør boligen særligt velegnet til børnefamilien.
Ejendommen er opført i 1931 og ombygget i 1998 og fremstår i dag pæn og velholdt. Boligen rummer 138 veldisponerede boligkvadratmeter samt en yderst anvendelig kælder på 70 m2. Hertil kommer en garage på 30 m2 samt en overskuelig grund på 532 m2, der giver gode rammer for både leg, ophold og haveprojekter.
I stueplan bydes du velkommen i entréen med adgang til et badeværelse. Herfra træder du ind i en stor og lys stue med god plads til både sofaarrangement og spiseafdeling. Den tilstødende spisestue skaber en naturlig sammenhæng i boligen og har direkte udgang til den rummelige terrasse, som indbyder til hyggelige stunder med familie og venner i de varme måneder. Køkkenet er funktionelt indrettet med gode arbejdsflader og en praktisk hverdag i fokus.
På 1. salen finder du tre gode værelser med fine størrelser og fleksible anvendelsesmuligheder – perfekt som soveværelse, børneværelser eller hjemmekontor. En central fordelingsgang binder etagen sammen.
Kælderen fremstår tør og særdeles brugbar med flere disponible rum, der egner sig til opbevaring, hobbyrum eller træning. Herudover findes et større badeværelse, hvilket giver ekstra komfort og fleksibilitet i hverdagen.
Alt i alt får du her en indflytningsklar bolig med en attraktiv beliggenhed, gode kvadratmeter og mange anvendelsesmuligheder – ideel for familien, der ønsker både plads og nærhed til byens faciliteter.